Wybierz datę i kierunek wyjazdu, a resztą zajmiemy się my.
PLENRU

Islandia - polowanie na zorzę polarną


ZORZA POLARNA - MAGICZNE ZJAWISKO
Są takie cuda natury, o których zobaczeniu marzy większość z nas: zaćmienie słońca, deszcz meteorytów, rafa koralowa i jeszcze kilka innych. Z pewnością należy też do nich zorza polarna, a doskonałym miejscem do jej podziwiania jest Islandia.

KIEDY NAJLEPIEJ
Zorza polarna najlepiej widoczna jest od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Najlepsza pora to czas od godziny 20:00 do 1:00. Z kolei najbardziej korzystna pogoda do obserwacji to suche powietrze, stąd zorzę częściej można zobaczyć w głębi lądu niż na wybrzeżu. Choć nie ma tu reguły - ważne jest, by niebo było bezchmurne. Zorzę polarną nieodłącznie kojarzymy z zimą. Jednak fakt, że jej nie widać latem nie oznacza, że zorzy wtedy nie ma. Zwykle jest zbyt jasno, by mogło być ją widać. Ale już wczesna jesienią osoby przybywające na Islandię mogą być świadkami tego niezwykłego przedstawienia. Choć niewątpliwie zimą zjawisko widoczne jest najmocniej.

I choć zorza polarna, to główny cel jesienno-zimowych wyjazdów na Islandię, to jednak skorzystamy z krótkiego dnia, by zwiedzić najciekawsze miejsca w okolicy.  Czy ktoś zdecyduje się wskoczyć do gorącej rzeki i rozebrać, gdy na zewnątrz ujemne temperatury? Przekonamy się :) Pojedziemy również zobaczyć słynny gejzer i wodospady, czarną plażę  oraz kilka innych interesujących miejsc. Wieczorami miło spędzimy czas łącząc obserwację zorzy z integracją w wynajętych przez nas drewnianych kapsułach noclegowych z dostępem do jacuzzi.


 
TERMIN:   do ustalenia

wylot z Warszawy, Wrocławia, Katowic lub Krakowa


GRUPA : min. 4 osoby

CENA: 1900 zł
CENA ZAWIERA: przejazd samochodami terenowymi 4x4, 3 noclegi w drewnianych kapsułach z dostępem do jacuzzi, 3 śniadania, 3 obiadokolacacje; opiekę kierowcy - przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW.
CENA NIE ZAWIERA: opłaty za przelot (ok. 400-800 zł).


NOCLEGI
Podczas pobytu na Islandii zaplanowaliśmy noclegi w drewnianych kapsułach z dostępem do łazienki, kuchni oraz jacuzzi. W pełni wyposażona kuchnia sprawi, że posiłki będą przygotowywane przez nas za niewielkie pieniądze. Prosto, ale nowocześnie urządzone miejsca, w których będziemy nocować, pozwolą na wypoczynek po dniu pełnym wrażeń. Jacuzzi z kolei będzie dopełnieniem udanego wyjazdu łączącego zwiedzanie z relaksem. Bo kto nie marzy o tym, by obserwować wieczorami zorzę, będąc zanurzonym w ciepłym jacuzzi...

WYŻYWIENIE
Śniadania i obiadokolacje są wliczone w cenę wyjazdu. Posiłki przygotowujemy sami, mając do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchenię. Ewentualne zakupy bedziemyrobić w marketach, gdzie ceny są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Jedzenie w restauracjach jest dość drogie, na posiłek należy przeznaczyć około 25-60 EUR. Ale każdego dnia będziemy w miejscach, gdzie możliwe będzie zamówienie lokalnego obiadu.
 
ŚRODEK TRANSPORTU
Podczas wyjazdu przemieszczamy się samochodami terenowymi z napędem 4X4, nie ma dla nas miejsc nie do odkrycia. Okres zimowy to nie przeszkoda, a raczej przygoda! By mimo krótkiego już dnia zobaczyć to co najpiękniejsze w okolicy, skorzystamy z tego typu samochodu. Prowadzi go kierowca, podczas wyjazdu spełniający również rolę pilota-przewodnika.


ZORZA POLARNA
Zorza polarna pojawia się na niebie w nocy, gdy jest ciemno. Jej światła tańczą i mienią się różnymi kolorami (zielone, różowe, fioletowe). Biegająca po niebie łuna światła wygląda jak zorganizowany pokaz tańca. Żadne zdjęcia ani filmy nie oddadzą piękna tego wyjątkowego spektaklu, najlepiej zobaczyć go na własne oczy.
Zorza polarna jest jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych. Są to pojawiające się na nocnym niebie przecudnej urody świecące obrazy. I w dodatku obrazy „żywe”, bo zarówno formy, jak i barwy zorzy polarnej ewoluują. Jednego razu jest ciemno niebieska, innym razem zielona, żółta albo pomarańczowa. Zmienia się też kształt tej niezwykłej poświaty. Czasem po prostu migocze na niebie delikatny kolorowy woal. Innym razem obraz zmienia kształt, jak gdyby tańczył przed widzami.
Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy - wodór i hel - świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej. Tak w skrócie można wyjaśnić coś, co obserwatorom wydaje się być zjawiskiem całkowicie magicznym.
 

PODCZAS WYJAZDU ZOBACZYMY M.IN.:

KERID
Mały i bardzo malowniczy krater w Grímsnes, który jest popularnym miejscem turystycznym na trasie Złoty Krąg (Golden Circle). Turyści odwiedzający to miejsce często wybierają się na spacer wokół krateru ścieżką, która prowadzi po jego krawędzi aż do jeziorka znajdującego się na jego dnie.GEYSIR
Obowiązkowy punkt programu. Islandzki gejzer położony w dolinie Haukadalur. Do lat 60. XX wieku, Geysir wyrzucał wodę na wysokość 80 metrów, obecnie nie jest aktywny. Na terenie całego pola geotermalnego znajduje się także gejzer Strokkur, który wciąż jest gejzerem czynnym. Woda wytryskuje z niego na wysokość 30 metrów co kilkanaście minut. 


GULLFOSS CZYLI ZŁOTY WODOSPAD
Woda spływa kaskadowo w dwóch etapach, dając razem 32m wysokości. Trafia następnie do 2,5-kilometrowej szczeliny poniżej. Powstała ona pod koniec epoki lodowcowej przez katastrofalne fale powodziowe i jest przedłużana o 25 cm rocznie przez ciągłą erozję wody. Co sekundę przepływa tamtędy 1400 m³  wody. W języku islandzkim Gullfoss oznacza "Złoty Wodospad", ponieważ w słoneczny dzień woda przyjmuje złoty kolor.

GORĄCA RZEKA
W otoczeniu gór, zieleni, złowrogo buchającej z ziemi pary, płynie rzeka. Ale nie taka zwyczajna rzeka. Ona nigdy nie zamarza, wręcz przeciwnie. Są miejsca, gdzie można się poparzyć. Na pewnym odcinku jednak pozwala nam zażyć relaksującej kąpieli, gdy wokół śnieg i mróz lub choćby niewysokie letnie temperatury charakterystyczne da Islandii. Brzmi niesamowicie, prawda?

 
CZARNA PLAŻA
Reynisfjara bezdyskusyjnie należy do grona najpiękniejszych kruczoczarnych plaż, jakie można znaleźć na Islandii. Tuż przy wejściu na plażę czeka nie lada atrakcja w postaci niesamowicie ukształtowanych skał. To właśnie Gardar, słynne bazaltowe kolumny przypominające gigantyczne kościelne organy. Kawałek dalej pod nimi niewielka jaskinia, a trochę w oddali widoczne pojedyncze skały zanurzone w morzu – wg legendy zaklęte trolle.

WODOSPAD SELJALANDSFOSS
To najczęściej fotografowany wodospad Islandii. Nic dziwnego, gdyż można do niego nie tylko podejść blisko, ale również wejść za niego. Woda spada w  z wysokości ok. 60 metrów do głębokiego, zielonego basenu. Bardzo często w pobliżu pojawiająsię tęcze.SKOGAR MUSEUM
Właściwie trzy muzeum w jednym; muzeum transportu, w którym znajdują się przedmioty pochodzące z wczesnej Islandii. Następnie kolekcja historycznych budynków wiejskich na zewnątrz, które można zwiedzać. Są naprawdę fascynujące, dobrze utrzymane i umeblowane. I wreszcie muzeum ludowe, które jest wypełnione kolekcją ludowych  eksponatów, w tym pełnowymiarowej łodzi.
 
THINGVELLIR
Miejsce to jest bardzo ważne dla historii Islandii, jako że właśnie tutaj w 930 roku po raz pierwszy zebrał się islandzki parlamnet Althing, obradował on tutaj aż do końca XVIII wieku. W tym samym miejscu ogłoszono pełną niepodległość Republiki Islandii. Obszar ten jest również bardzo interesujący ze względu na budowę geologiczną. Znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie stykają się płyty tektoniczne euroazjatycka i północnoamerykańska.

KRYSUVIK
Pole geotermalne to istne zderzenie z wulkanicznym obliczem półwyspu. Temperatura pod powierzchnią ziemi sięga 200 stopni Celsjusza. Gazy i woda ogrzewane pod ziemią przez komorę magmy znajdują ujście na powierzchni w postaci gorących źródeł, bulgoczących bajorek i fumaroli. To one nadają temu miejscu specyficzny zapach zgniłych jaj.
 

REYKJAVIK 
Niezwykle malowniczo położona stolica Islandii, gdzie znajdziemy wiele restauracji, knajpek , lokalny targ, na którym kupimy m.in mięso z rekina. Warto jednak odwiedzić Hallgrímskirkja - kościół oraz spojrzeć na panoramę miasta z wieży kościelnej. Stare miasto, kolorowe domy, budynek Parlamentu, czy Opery przypominającej plaseter miodu - to kolejne miejsca, których nie można pominąć.
 
TO OCZYWIŚCIE NIE WSZYSTKO! NA NASZEJ TRASIE BĘDZIE JESZCZE WIELE CIEKAWYCH MIEJSC.
ISLANDIA NA PEWNO CIĘ ZASKOCZY :)

 
 

WYCIECZKI JEDNODNIOWE

facebook

Galeria zdjęć

img
Data: 07.07.2013
Il. zdjęć: 4 tr
img
Data: 20.06.2013
Il. zdjęć: 6 tr
img
Data: 01.02.2013
Il. zdjęć: 6 tr
img
Data: 07.05.2013
Il. zdjęć: 5 tr
img
Data: 01.02.2013
Il. zdjęć: 7 tr
img
Data: 15.09.2012
Il. zdjęć: 10 tr
img
Data: 15.09.2012
Il. zdjęć: 10 tr
img
Data: 19.09.2012
Il. zdjęć: 9 tr
img
Data: 15.09.2012
Il. zdjęć: 7 tr
img
Data: 15.09.2012
Il. zdjęć: 3 tr
img
Data: 15.09.2012
Il. zdjęć: 5 tr
img
Data: 15.02.2012
Il. zdjęć: 5 tr
img
Data: 15.09.2012
Il. zdjęć: 9 tr
img
Data: 15.09.2012
Il. zdjęć: 14 tr
img
Data: 15.06.2013
Il. zdjęć: 22 tr
img
Data: 20.09.2012
Il. zdjęć: 9 tr