Islandia - dla wprawionych podróżników
WYPRAWA MARZEŃ
Oczywiście możesz wybrać klasyczną formę zwiedzania, przemieszczanie się tylko łatwo dostępnymi drogami, ale … ale po co, skoro najpiękniejsze miejsca są właśnie tam, gdzie trudniej dotrzeć.… My chcemy pokazać Ci, to wszystko co do tej pory oglądałeś jedynie na zdjęciach. Są takie miejsca, które raz zobaczone sprawiają, że zakochujesz się w nich i chcesz wracać. Uważaj! Islandia uzależnia. Z resztą przekonasz się sam.
Przez cały pobyt będziemy poruszali się samochodami przystosowanymi do jazdy w Interiorze. Zobaczymy wszystko, co Islandia ma do zaoferowania: robiące wrażenie lodowce, spokojnie rzeki i jeziora lodowcowe, malownicze zatoki, majestatyczne wulkany, tryskające gejzery, pola geotermalne, kratery, wodospady i wiele wiele innych... Będziemy się poruszać po szutrowych drogach, przeprawiać przez rzeki, podziwiać marsjańskie krajobrazy Interioru! Nie zabraknie też kąpieli w gorących rzekach czy naturalnych basenach termalnych.
ISLANDIA - DLA WPRAWIONYCH PODRÓŻNIKÓW
Przed nami 2600 km przygody. Pokonując tę trasę zobaczymy najpiękniejsze krajobrazy, spotkamy się ze wszystkimi żywiołami i od razu zrozumiemy, dlaczego miliony pokochały tę krainę ognia i lodu. Czekają na nas niezapomniane wrażenia - zarezerwowane dla nielicznych! Interior, czyli wnętrze wyspy, to najmniej dostępne tereny na mapie Islandii. Jeśli marzyłeś o biwaku z daleka od cywilizacji, wśród natury, pięknych widoków, ale zawsze brakowało ludzi, z którymi mógłbyś tego dokonać, teraz jesteśmy My. Ponadto wychodząc poza sferę komfortu poznajesz siebie na nowo. Upływający czas w Islandii ma zupełnie inny wymiar. Niektórzy doznają tam przewartościowania, odkrywając co w życiu jest naprawdę ważne. Niczym nie zmącona cisza (no chyba, że wodospadem) wprowadza w zupełnie inny stan, uspokaja i pozwala zapomnieć o rzeczach, które do tej pory burzyły nasz porządek i stan równowagi.
TERMIN: do ustalenia
GRUPA : min 4 osoby
CENA: 3900 zł
CENA ZAWIERA: przejazd samochodami terenowymi 4x4, noclegi: 3 w hostelu, 3 pod namiotami na campingach, 1 "na dziko", wypożyczenie namiotów, sprzęt campingowy: kuchenki turystyczne i butle gazowe, garnki turystyczne; opiekę kierowcy - przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW, opłaty za paliwo.
CENA NIE ZAWIERA: opłaty za przelot (ok. 1000- 1500 zł), wyżywienia (ok. 100 EUR), biletów wstępu.
NOCLEGI
Podczas tygodniowego pobytu na Islandii zaplanowaliśmy 3 noclegi w hostelach, pozostałe na łonie natury i na campingach pod namiotem, gdzie będziemy mieć dostęp do „cywilizacji”, czyli będziemy mogli skorzystać z prysznica, toalet, dostępu do kuchni, stołówki oraz do prądu, by zasilić baterie w telefonach i powerbankach, a także skorzystać z Internetu (może być dodatkowo płatny). Poza centrum być może uda się nam podziwiać zorzę (wprawdzie sporadycznie, ale pojawiają się one na niebie również latem).
WYŻYWIENIE
Podczas wyjazdu posiłki przygotowujemy sami, mając do dyspozycji turystyczne kuchenki gazowe i garnki. Na jedzenie nie powinniśmy wydać więcej niż 50-100 EUR, gdyż ceny w tamtejszych marketach są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Najtańszym z marketów jest Bonus, zatem będziemy planować zakupy właśnie tam. Jedzenie w restauracjach jest dość drogie, na posiłek należy przeznaczyć około 25-40 EUR.
ŚRODEK TRANSPORTU
Podczas wyjazdu przemieszczamy się samochodami terenowymi z napędem 4X4, nie ma dla nas miejsc nie do odkrycia. Będziemy przeprawiać się przez rzeki, poruszać po kamienistych drogach lub wulkanicznych pustyniach. By zobaczyć na Islandii to co najpiękniejsze, tego typu samochód jest niezbędny. Samochód prowadzi kierowca, podczas wyjazdu spełniający również rolę pilota-przewodnika.
PODCZAS WYJAZDU ZOBACZYMY M.IN.:
KERID
Mały i bardzo malowniczy krater w Grímsnes, który jest popularnym miejscem turystycznym na trasie Złoty Krąg (Golden Circle). Turyści odwiedzający to miejsce często wybierają się na spacer wokół krateru ścieżką, która prowadzi po jego krawędzi aż do jeziorka znajdującego się na jego dnie.
GEYSIR
Obowiązkowy punkt programu. Islandzki gejzer położony w dolinie Haukadalur. Do lat 60. XX wieku, Geysir wyrzucał wodę na wysokość 80 metrów, obecnie nie jest aktywny. Na terenie całego pola geotermalnego znajduje się także gejzer Strokkur, który wciąż jest gejzerem czynnym. Woda wytryskuje z niego na wysokość 30 metrów co kilkanaście minut.
GULLFOSS CZYLI ZŁOTY WODOSPAD
Woda spływa kaskadowo w dwóch etapach, dając razem 32m wysokości. Trafia następnie do 2,5-kilometrowej szczeliny poniżej. Powstała ona pod koniec epoki lodowcowej przez katastrofalne fale powodziowe i jest przedłużana o 25 cm rocznie przez ciągłą erozję wody. Co sekundę przepływa tamtędy 1400 m³ wody. W języku islandzkim Gullfoss oznacza "Złoty Wodospad", ponieważ w słoneczny dzień woda przyjmuje złoty kolor.
GORĄCA RZEKA
W otoczeniu gór, zieleni, złowrogo buchającej z ziemi pary, płynie rzeka. Ale nie taka zwyczajna rzeka. Ona nigdy nie zamarza, wręcz przeciwnie. Są miejsca, gdzie można się poparzyć. Na pewnym odcinku jednak pozwala nam zażyć relaksującej kąpieli, gdy wokół śnieg i mróz lub choćby niewysokie letnie temperatury charakterystyczne da Islandii. Brzmi niesamowicie, prawda?
POLE TERMALNE
Łańcuch górski znany ze znajdującego się tam obszaru geotermalnego. Ta wrząca energia dokładnie pokazuje wulkaniczny charakter i pochodzenie gór, co więcej, potwierdza to ciemnoczerwony kolor skał riolicznych. Miejsce znane było kiedyś jako ośrodek narciarski, ale ten projekt musiał zostać zamknięty w 2000r, ze względu na rosnącą temperaturę, która uniemożliwiła utrzymanie stoków – po prostu nie było tam wystarczająco dużo śniegu.
HVITSERKUR
W północno-zachodniej części Islandii znajdziemy samotnie stojącą 15-metrowej wysokości skałkę. Z daleka wyglądającą dość niepozornie, ale z bliska skała kształtem przypomina dinozaura, który przystanął, aby ugasić pragnienie. (wg niektórych - mamuta albo osła). W pobliżu znajduje się siedlisko największej na wyspie kolonii fok.
KRAFLA - OBSZAR WULKANICZNY
Viti w języku islandzkim oznacza piekło, Islandczycy wierzyli kiedyś, że pod wulkanami znajdują się wrota piekieł. Ale krater Viti nie ma w sobie nic piekielnego, jego wnętrze wypełnia woda o pięknym, wręcz niebiańskim kolorze. Ma on 300 metrów szerokości i powstał w wyniku erupcji w 1724 roku.
HVERIR - OBSZAR GEOTERMALNY
Mała jaskinia lawowa, położona w pobliżu jeziora Mývatn. Do 1970 roku była dość popularnym kąpieliskiem w nietypowej scenerii. Niestety, podczas aktywności geologicznej w latach 1975-1984, temperatura wody wzrosła do ponad 50°C, co uniemożliwiło dalszą kąpiel. Obecnie, temperatura ma ciągle tendencję spadkową, niestety proces jest bardzo powolny. Ale… w tym samym rejonie są jeszcze inne, podobne miejsca, gdzie kąpiel jest możliwa.
JEZIORO JOKULSARLON
Malownicze jezioro - laguna lodowcowa - w południowej Islandii, która powstaje z wody spływającej z topniejącego lodowca Vatnajokull. Tutaj bryły lodowcowe spotykamy przez caly rok. To również miejsce, gdzie można zobaczyć, jak rzeka wypływająca z lodowca wpada do morza. A na czarnej plaży spotkamy kryształy lodowe. W miejscu tym również zawsze widać foki.
KOŚCIÓŁ HOFSKIRKJA
Najbardziej znany budynek w Hof, którego dach pokryty jest murawą. Został wybudowany w 1883 roku i jest ostatnim kościołem w Islandii wzniesionym w tym stylu. Od 1951 roku należy do Muzeum Naordowego. Jest jednym z sześciu kościołów wciąż stojących, które są zachowane jako zabytki.
KANION FJADRARGLJUFUR
Kanion jest unikatowym, magicznym miejscem, a spacerując wzdłuż jego ścian można szybko zrozumieć dlaczego wszyscy turyści szukający niespotykanych krajobrazów wybierają się właśnie tam. Kanion ma 100 metrów głębokości i 2 km długości, został utworzony przez postępującą erozję, powodowaną przez przepływającą przez skały wodę spływającą z lodowców.
LAKI
W czasie podróży do Kraterów Laki za oknami samochodu będzie nam towarzyszył księżycowy krajobraz, a jego intensywność będzie wzrastać w miarę zbliżania się do płaskowyżu, gdzie w latach 1783-84 miała miejsce erupcja Laki. Owe Kratery tworzą 25 kilometrową szczelinę liczącą 130 kraterów. Do kraterów prowadzi wyboista droga, na której spotkamy przeszkody w postaci głębokich brodów rzecznych i stromych podjazdów.
CZARNA PLAŻA
Reynisfjara bezdyskusyjnie należy do grona najpiękniejszych kruczoczarnych plaż, jakie można znaleźć na Islandii. Tuż przy wejściu na plażę czeka nie lada atrakcja w postaci niesamowicie ukształtowanych skał. To właśnie Gardar, słynne bazaltowe kolumny przypominające gigantyczne kościelne organy. Kawałek dalej pod nimi niewielka jaskinia, a trochę w oddali widoczne pojedyncze skały zanurzone w morzu – wg legendy zaklęte trolle.
WODOSPAD SELJALANDSFOSS
To najczęściej fotografowany wodospad Islandii. Nic dziwnego, gdyż można do niego nie tylko podejść blisko, ale również wejść za niego. Woda spada w z wysokości ok. 60 metrów do głębokiego, zielonego basenu. Bardzo często w pobliżu pojawiająsię tęcze.
SKOGAR MUSEUM
Właściwie trzy muzeum w jednym; muzeum transportu, w którym znajdują się przedmioty pochodzące z wczesnej Islandii. Następnie kolekcja historycznych budynków wiejskich na zewnątrz, które można zwiedzać. Są naprawdę fascynujące, dobrze utrzymane i umeblowane. I wreszcie muzeum ludowe, które jest wypełnione kolekcją ludowych eksponatów, w tym pełnowymiarowej łodzi.
LANDMANNALAUGAR - GÓRY TĘCZOWE
Jeden z piękniejszych zakątków Islandii, zachwyca różnorodnością barw, form skalnych oraz niezwykłą roślinnością. Bogaty w niezliczoną ilość dymiących fumaroli, mofet i kociołków błotnych, a to wszystko w zapierającej scenerii ryolitowych gór, tworzonych przez wieki działalnością wulkaniczną, poprzecinanych łąkami wełnianek.
THINGVELLIR
Miejsce to jest bardzo ważne dla historii Islandii, jako że właśnie tutaj w 930 roku po raz pierwszy zebrał się islandzki parlamnet Althing, obradował on tutaj aż do końca XVIII wieku. W tym samym miejscu ogłoszono pełną niepodległość Republiki Islandii. Obszar ten jest również bardzo interesujący ze względu na budowę geologiczną. Znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie stykają się płyty tektoniczne euroazjatycka i północnoamerykańska.
PODCZAS WYJAZDU ZOBACZYMY M.IN.:
KERID
Mały i bardzo malowniczy krater w Grímsnes, który jest popularnym miejscem turystycznym na trasie Złoty Krąg (Golden Circle). Turyści odwiedzający to miejsce często wybierają się na spacer wokół krateru ścieżką, która prowadzi po jego krawędzi aż do jeziorka znajdującego się na jego dnie.
GEYSIR
Obowiązkowy punkt programu. Islandzki gejzer położony w dolinie Haukadalur. Do lat 60. XX wieku, Geysir wyrzucał wodę na wysokość 80 metrów, obecnie nie jest aktywny. Na terenie całego pola geotermalnego znajduje się także gejzer Strokkur, który wciąż jest gejzerem czynnym. Woda wytryskuje z niego na wysokość 30 metrów co kilkanaście minut.
GULLFOSS CZYLI ZŁOTY WODOSPAD
Woda spływa kaskadowo w dwóch etapach, dając razem 32m wysokości. Trafia następnie do 2,5-kilometrowej szczeliny poniżej. Powstała ona pod koniec epoki lodowcowej przez katastrofalne fale powodziowe i jest przedłużana o 25 cm rocznie przez ciągłą erozję wody. Co sekundę przepływa tamtędy 1400 m³ wody. W języku islandzkim Gullfoss oznacza "Złoty Wodospad", ponieważ w słoneczny dzień woda przyjmuje złoty kolor.
GORĄCA RZEKA
W otoczeniu gór, zieleni, złowrogo buchającej z ziemi pary, płynie rzeka. Ale nie taka zwyczajna rzeka. Ona nigdy nie zamarza, wręcz przeciwnie. Są miejsca, gdzie można się poparzyć. Na pewnym odcinku jednak pozwala nam zażyć relaksującej kąpieli, gdy wokół śnieg i mróz lub choćby niewysokie letnie temperatury charakterystyczne da Islandii. Brzmi niesamowicie, prawda?
POLE TERMALNE
Łańcuch górski znany ze znajdującego się tam obszaru geotermalnego. Ta wrząca energia dokładnie pokazuje wulkaniczny charakter i pochodzenie gór, co więcej, potwierdza to ciemnoczerwony kolor skał riolicznych. Miejsce znane było kiedyś jako ośrodek narciarski, ale ten projekt musiał zostać zamknięty w 2000r, ze względu na rosnącą temperaturę, która uniemożliwiła utrzymanie stoków – po prostu nie było tam wystarczająco dużo śniegu.
HVITSERKUR
W północno-zachodniej części Islandii znajdziemy samotnie stojącą 15-metrowej wysokości skałkę. Z daleka wyglądającą dość niepozornie, ale z bliska skała kształtem przypomina dinozaura, który przystanął, aby ugasić pragnienie. (wg niektórych - mamuta albo osła). W pobliżu znajduje się siedlisko największej na wyspie kolonii fok.
KRAFLA - OBSZAR WULKANICZNY
Viti w języku islandzkim oznacza piekło, Islandczycy wierzyli kiedyś, że pod wulkanami znajdują się wrota piekieł. Ale krater Viti nie ma w sobie nic piekielnego, jego wnętrze wypełnia woda o pięknym, wręcz niebiańskim kolorze. Ma on 300 metrów szerokości i powstał w wyniku erupcji w 1724 roku.
HVERIR - OBSZAR GEOTERMALNY
Gleba przybiera tu barwę wszystkich odcieni czerwieni, pomarańczu i żółci. Na horyzoncie widać rozsiane samotne stożki wulkanów, a do tego nigdzie nie ma roślinności. Znajdują się syczące szczeliny, z których wydostaje się para wodna, a także śmierdzący siarkowodór. Całość tego kosmicznego spektaklu uzupełniają bulgoczące i kipiące sadzawki wypełnione gotującym się błotem, osadzającym się w postaci biało-niebieskich nacieków.
Mała jaskinia lawowa, położona w pobliżu jeziora Mývatn. Do 1970 roku była dość popularnym kąpieliskiem w nietypowej scenerii. Niestety, podczas aktywności geologicznej w latach 1975-1984, temperatura wody wzrosła do ponad 50°C, co uniemożliwiło dalszą kąpiel. Obecnie, temperatura ma ciągle tendencję spadkową, niestety proces jest bardzo powolny. Ale… w tym samym rejonie są jeszcze inne, podobne miejsca, gdzie kąpiel jest możliwa.
JEZIORO JOKULSARLON
Malownicze jezioro - laguna lodowcowa - w południowej Islandii, która powstaje z wody spływającej z topniejącego lodowca Vatnajokull. Tutaj bryły lodowcowe spotykamy przez caly rok. To również miejsce, gdzie można zobaczyć, jak rzeka wypływająca z lodowca wpada do morza. A na czarnej plaży spotkamy kryształy lodowe. W miejscu tym również zawsze widać foki.
KOŚCIÓŁ HOFSKIRKJA
Najbardziej znany budynek w Hof, którego dach pokryty jest murawą. Został wybudowany w 1883 roku i jest ostatnim kościołem w Islandii wzniesionym w tym stylu. Od 1951 roku należy do Muzeum Naordowego. Jest jednym z sześciu kościołów wciąż stojących, które są zachowane jako zabytki.
KANION FJADRARGLJUFUR
Kanion jest unikatowym, magicznym miejscem, a spacerując wzdłuż jego ścian można szybko zrozumieć dlaczego wszyscy turyści szukający niespotykanych krajobrazów wybierają się właśnie tam. Kanion ma 100 metrów głębokości i 2 km długości, został utworzony przez postępującą erozję, powodowaną przez przepływającą przez skały wodę spływającą z lodowców.
LAKI
W czasie podróży do Kraterów Laki za oknami samochodu będzie nam towarzyszył księżycowy krajobraz, a jego intensywność będzie wzrastać w miarę zbliżania się do płaskowyżu, gdzie w latach 1783-84 miała miejsce erupcja Laki. Owe Kratery tworzą 25 kilometrową szczelinę liczącą 130 kraterów. Do kraterów prowadzi wyboista droga, na której spotkamy przeszkody w postaci głębokich brodów rzecznych i stromych podjazdów.
CZARNA PLAŻA
Reynisfjara bezdyskusyjnie należy do grona najpiękniejszych kruczoczarnych plaż, jakie można znaleźć na Islandii. Tuż przy wejściu na plażę czeka nie lada atrakcja w postaci niesamowicie ukształtowanych skał. To właśnie Gardar, słynne bazaltowe kolumny przypominające gigantyczne kościelne organy. Kawałek dalej pod nimi niewielka jaskinia, a trochę w oddali widoczne pojedyncze skały zanurzone w morzu – wg legendy zaklęte trolle.
WODOSPAD SELJALANDSFOSS
To najczęściej fotografowany wodospad Islandii. Nic dziwnego, gdyż można do niego nie tylko podejść blisko, ale również wejść za niego. Woda spada w z wysokości ok. 60 metrów do głębokiego, zielonego basenu. Bardzo często w pobliżu pojawiająsię tęcze.
SKOGAR MUSEUM
Właściwie trzy muzeum w jednym; muzeum transportu, w którym znajdują się przedmioty pochodzące z wczesnej Islandii. Następnie kolekcja historycznych budynków wiejskich na zewnątrz, które można zwiedzać. Są naprawdę fascynujące, dobrze utrzymane i umeblowane. I wreszcie muzeum ludowe, które jest wypełnione kolekcją ludowych eksponatów, w tym pełnowymiarowej łodzi.
LANDMANNALAUGAR - GÓRY TĘCZOWE
Jeden z piękniejszych zakątków Islandii, zachwyca różnorodnością barw, form skalnych oraz niezwykłą roślinnością. Bogaty w niezliczoną ilość dymiących fumaroli, mofet i kociołków błotnych, a to wszystko w zapierającej scenerii ryolitowych gór, tworzonych przez wieki działalnością wulkaniczną, poprzecinanych łąkami wełnianek.
THINGVELLIR
Miejsce to jest bardzo ważne dla historii Islandii, jako że właśnie tutaj w 930 roku po raz pierwszy zebrał się islandzki parlamnet Althing, obradował on tutaj aż do końca XVIII wieku. W tym samym miejscu ogłoszono pełną niepodległość Republiki Islandii. Obszar ten jest również bardzo interesujący ze względu na budowę geologiczną. Znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie stykają się płyty tektoniczne euroazjatycka i północnoamerykańska.
REYKJAVIK
Niezwykle malowniczo położona stolica Islandii, gdzie znajdziemy wiele restauracji, knajpek , lokalny targ, na którym kupimy m.in mięso z rekina. Warto jednak odwiedzić Hallgrímskirkja - kościół oraz spojrzeć na panoramę miasta z wieży kościelnej. Stare miasto, kolorowe domy, budynek Parlamentu, czy Opery przypominającej plaseter miodu - to kolejne miejsca, których nie można pominąć.
TO OCZYWIŚCIE NIE WSZYSTKO! NA NASZEJ TRASIE BĘDZIE JESZCZE WIELE CIEKAWYCH MIEJSC.
ISLANDIA NA PEWNO CIĘ ZASKOCZY :)
ISLANDIA NA PEWNO CIĘ ZASKOCZY :)